YÖK'ten Katsayıya Karşı Yeni Formül

Aşağa gitmek

YÖK'ten Katsayıya Karşı Yeni Formül

Mesaj  Admin Bir C.tesi Şub. 20, 2010 9:57 pm

YÖK'ten Katsayıya Karşı Yeni Formül
Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde incelemelerde bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK'ün iki kez iptal ettiği katsayı kararı ile ilgili 'sistemi basite indirecek' formülden bahsetti.

Özcan, Gaziantep'teki temaslarının ardından eşi Doç. Dr. Kıvılcım Metin Özcan ve oğlu Sinan Özcan'la geldiği Şanlıurfa'da, Göbeklitepe'deki tarihi kalıntıları gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Harran Üniversitesi (HRÜ) Osmanbey Yerleşkesi'ne geçen Özcan, incelemelerde bulundu. Ardından eşi ve oğluyla tarihi Balıkgöl'e gelen ve balıklara yem atan YÖK Başkanı, rehberlik eden çocuklardan Balıkgöl'ün tarihini dinledi ve onlara harçlık verdi.

-''KATSAYI KONUSUNDA SİZİ DESTEKLİYORUZ''-

Bu sırada bir vatandaşın, ''Katsayı konusunda sizin arkanızdayız, siz en güzel kararları veriyorsunuz. Bunlar siyasi kararlar, inşallah doğrusu olacak'' şeklindeki sözleri üzerine Özcan, teşekkür etti.

Balıklıgöl gezisinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, HRÜ'yü bir yıl kadar önce ziyaret ettiğinde pek çok binanın yapım halinde olduğunu, bugün gördüğü manzaranın ise tamamen değiştiğini ve eksikliklerin tamamlanarak övünülecek bir hal aldığını söyledi.

Tek eksik kalan hususun, üniversite ile şehir arasında ulaşımın sağlanması olduğunu belirten Özcan, ''Eğer bir tren yolu, hafif raylı bir sistem getirilirse öğrencilerimizin ulaşımı kolay olur. Erişim de kolaylaşırsa çok daha iyi neticeler alacağını düşünüyorum. Yakın zamanda şehrin değişik yerinde olan birimler, kampüse taşınırsa daha merkezi bir idareye kavuşmuş olur'' dedi.

Bir gazetecinin, bölgedeki üniversitelerde ''Kürdoloji bölümü''nün açılmasıyla ilgili sorusu üzerine Özcan, şunları söyledi.

''O yetkiyi biz biliyorsunuz rektörlerimize bıraktık. Rektörlerimiz bize talep ederlerse 'olmaz' demeyiz. Biliyorsunuz Mardin Artuklu Üniversitesi için 'Türkiye'de Yaşayan Diller' diye bir enstitü kurulmasını ve onun altında Arapça, Farsça gibi çeşitli yaşayan yaşamayan ne kadar dil varsa Anadolu'da, konmasını istedik. Zannediyorum yakın zamanda Mardin Artuklu Üniversitesi'nde öyle bir şey başlayacak. Rektör hocamız isterse burada da başlayabiliriz. Örneğin bir tane seçmeli dersle başlayabilir. Hoca teminindeki güçlükleri aşmak için deneme yapar, bir iki dönem seçmeli derslerle başlar, ondan sonra da eğer hoca sıkıntısı yoksa o derse yeteri kadar talep de varsa devam edebilir.''

-KATSAYI DEĞERLENDİRMESİ-

Özcan, katsayıyla ilgili öğrencilerin kafasında soru işaretlerinin bulunduğu yönündeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

''Sistemi daha basite indirmek için bir şeyler düşünüyoruz. 4 Martta bir toplantımız var, o toplantımızda bir komisyon kuracağız, o komisyon, 18 Marta kadar bu yeni düşündüğümüz basit sistemin özelliklerini ortaya koyacak. Eğer genel kuruldan geçerse, -ki geçeceğini tahmin ediyorum- çözümümüzü o zaman açıklayacağız.''

-''2 YILLIK OKUL MEZUNLARINA LİSANS TAMAMLATMAK İSTİYORUZ''-

Burada Emine Yıldırım adlı bir gencin, 2 yıllık çocuk gelişimi mezunu olduğunu, ancak 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yapmak istediğini belirtmesi üzerine Özcan, ''iki artı iki lisans tamamlama denilen bir olay var. Onu her zaman yapabilirsiniz. Mezun olduktan sonra da yapabilirsiniz. Çünkü 2 yıllık okul mezunlarını bir şekilde 4 yıllık yapmak istiyoruz. Lisans tamamlatmayı istiyoruz. Siz takip edin'' yanıtını verdi.

YÖK Başkanı Özcan'a gezisi sırasında Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun, Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ile HRÜ Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ile eşleri de eşlik etti.

Kaynak
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 20/02/10
Yaş : 32
Nerden : izmir

http://dgsforum.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz